Uzun Süredir Planladığınız Bozcaada Tatili İçin Tavsiyeler

 

Bozcaada tatilinizi planlarken hangi noktaları göz önünde bulundurmanız gerektiğinden bu yazımızda bahsedeceğiz. Bütün bir yıl boyunca çalışma hayatının getirdiği zorluklar, bu zorlukları daha da katı hale getiren yaşama ait koşuşturmalar arasında oldukça yorgun düştüyseniz, hem kaliteli hem de ekonomik bir tatille kendinizi ve sevdiklerinizi ödüllendirmenin sırası gelmiş demektir. Birbirinden lezzetli yiyeceklerin, mavi sularla örülmüş denizin, ışıkları altın rengi kumlarını ısıttığı güneşin tadını doyasıya çıkarmaya ortak olmak isterseniz, ülkemizin en büyük adalarından üçüncüsü olan Bozcaada tam size göre bir tatil kaynağı. Yıl içerisinde belki de yoğun mesai süreleri içerisinde eksilen enerjinizi, Bozcaada’ya yapacağınız bir tatil ile yenilemeniz, belki de daha fazlasını depolamanız mümkün.

Yorgunluğunuzu gidermek bir yana, uzun yıllar hatırlamak istediğiniz bir tatil planı için zamanınızı ayarladığınızı varsayalım. Peki planladığınız bu tatili daha özel hale getirmek için ne gibi hazırlıklar yapabilirsiniz ?

Kaliteli bir tatil deneyimi örneği olarak Bozcaada tatili için tavsiyeler rehberini sizler için hazırladık.

Tatile çıkmadan önce yapılması gerekenler

İyi bir tatil deneyiminin sırrı, yolculuğa çıkmadan önce yapacağınız detaylı bir planlamadan geçer. İster tek başınıza olun, ister sevdiklerinizle birlikte bu tatil deneyimini gerçekleştirmek isteyin, yolculuğa başlamadan önce seyahat aşamalarını ve yanınızda götürmek istediğiniz eşyalarınızı mutlaka planlayın. Gerekirse en temel ihtiyaçlarınızın bulunduğu bir liste oluşturun ve bütçenizi de bu koşullara göre belirleyin. Unutmayın, aceleye getirerek yüksek miktarlar ödemenize rağmen mutsuz hissetmenize sebep olabilecek bir tatil gibi, iyi planlanarak organize edilmiş ve daha düşük bütçelerle gerçekleştirilen, ekonomik olması sebebiyle daha çok tercih edilen tatil yöntemleri var.

Tatil için doğru kararı verin

Yapacağınız her tatil seyahati öncesi Bozcaada otelleri, ulaşım, yiyecek, giyecek, kişisel bakım ve temizlik gibi konular önem taşımaktadır. Tatil yapmayı planladığınız yerin koşullarını öğrenmeniz ve sizin beklentilerinize en uygun imkanları bilmeniz, tatil deneyimi boyunca alacağınız keyfin kalitesini belirleyecektir. İyi bir tatil yerinin kalitesini, bu ihtiyaçları karşılamak için yaptığı hazırlıklar, aldığı önlemler, barındırdığı imkan ve olanaklar gösterir. Bu bilgiler, özellikle karar verme aşamalarında, beklediğiniz özel bir tatile sizi her zaman daha da yaklaştıracaktır.

Tatilinizi Bozcaada’da yapmaya ne dersiniz ?

Çanakkale ilimize bağlı, Marmara denizinin önemli adalarından biri olan Bozcaada, konumu ve doğal güzellikleri sebebiyle özellikle tatil sezonu olarak kabul edilen Haziran-Eylül ayları arasında tatilciler için uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. Barındırdığı imkanlar sebebiyle misafirlerine keyifli bir tatil deneyimi yaşatması, taşıdığı doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel mirası temsil eden tarihi yapıları, bir liman boyu uzanan restoranlarında Türk-Rum mutfağının en lezzetli tatlarına tanıklık edilebilmesi ve birbirinden farklı konaklama seçeneklerinin bulunduğu Bozcaada’yı, tatil amacıyla çıktığınız seyahat rotanıza mutlaka eklemeniz gerektiğini tavsiye ederiz.

Bozcaada’da neler yapabilirsiniz?

Bozcaada’da yapılacaklar listesini hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için belirledik. Bozcaada Pansiyonları, imkanları sebebiyle bir çok seçeneğin bulunduğu tatil senaryoları yaşamanıza olanak sağlamaktadır. Adada kalacağınız süre içerisinde birbirinden farklı aktiviteye katılarak yoğun tempolu bir tatil deneyimi yaşayabilir ya da sakin ve huzurlu bir ortamda dinlenmeyi tercih edebilirsiniz. Eğer şahsi aracınız ile Bozcaada’ya gelecekseniz, adanın çevresini saran birbirinden güzel koylarda dinlenebilir, adanın sofra kültürünün en önemli temsilcilerinden biri olan üzümlerin yetiştiği bağları gezebilirsiniz. Bozcaada merkezinin, daha rahat kullanılabilmesi için trafiğe kapalı olduğunu unutmayın. Aracınızı ücretsiz olarak kullanabileceğiniz otoparklara bırakabilir, adanın merkez bölgesinde bulunan restoranlarda ya da çeşitli aktivitelere katılarak akşamınızı geçirebilirsiniz. Bozcaada konumu sebebiyle rüzgarlı bir bölgedir. Akşamınızı dışarıda geçirmeyi tercih ederseniz, üşümemek için yanınıza ince bir hırka almanızı tavsiye ederiz. Eğer aracınız sık tercih edilen ulaşım yöntemlerinden biri olan minibüsleri kullanabilir, küçük geziler yapmak için bisiklet kiralayabilirsiniz.