Bozcaada Yemekleri ve Yemek Kültürü

Bozcaada Yemekleri

Bozcaada yemekleri, Rum ve Türk geleneklerinden beslenerek gelişen mutfak kültüründen zengin izler taşımaktadır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı misafirlerini ağırlayan Bozcaada; yılın her günü hissedilen serin rüzgarları, masmavi koyları ve tarihi yapılarının yanı sıra sağlıklı, doğal ve lezzetli mutfağı ile de keyifli bir tatil seçeneği sunmaktadır.

Ada mutfağı, her öğünde unutulmaz deneyimler yaşatmaktadır. Kahvaltıda onlarca farklı ve tamamen doğal koşullarda hazırlanmış reçeller tadabilir, adanın meşhur atıştırmalıklarından badem kurabiyesi ile kahvenizi yudumlayabilir, bölgenin en özel zenginliklerinden zeytinyağı ile harmanlanmış ada otları ile ferahlayabilir, taze bir şekilde tabağınıza ulaşan besleyici bir balık ile günü sonlandırabilirsiniz.

Bozcaada’yı tatilinizi geçirmek üzere seçtiğinizi varsayarak, adadaki tatil süreniz boyunca mutlaka tatmanız gerektiğini tavsiye ettiğimiz yöresel lezzetler aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • Kabak çiçeği dolması
  • Damla sakızlı Türk kahvesi
  • Şarap çeşitleri
  • Asma yaprağında sardalya
  • Reçel çeşitleri
  • Bademli damla sakızlı kurabiye

Bozcaada ve Üzüm Bağları

Adanın coğrafi özellikleri gereği üzüm, temel bir tarım ürünü haline gelmiştir. Üzüm çeşitliliği ve kalitesi aynı zamanda adada bulunan bağların ve şarap üretim yerlerinin bir kültür oluşturmasını sağlamıştır. Adanın merkezinde bulunan şarap tadım evlerinde birbirinden lezzetli şarapları tadabilir, dilerseniz kendiniz için satın alabilir ya da yakınlarınıza ada gezinizden bir hatıra götürmeyi düşünebilirsiniz.

Eğer tatil planlamanızı her yılın Eylül ayında düzenlenen Bozcaada Bağbozumu Festivali zamanına denk getirdiğinizde, yorucu ama oldukça keyifli bir hasadın ardından eğlenceli bir coşkuya tanıklık edebilirsiniz.

Bozcaada ve Reçeller

Üzüm ve şarap olduğu kadar Bozcaada’nın pek çok çeşidi bulunan lezzetli reçelleri de meşhurdur. Özellikle domates reçeli, gelincik reçeli, üzüm reçeli, karadur reçeli ve incir reçeli Bozcaada’ya özgü bir lezzet olup, tadanlara unutulmaz bir lezzet deneyimi yaşatır. Tamamen doğal koşullarda hazırlanan bu reçelleri Bozcada Otelleri de mutfaklarına taşımışlardır. Misafirleri için özenle hazırladıkları kahvaltı sofralarının vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu hatırlatalım.

Bozcaada ve Balık

Dört tarafının Marmara Denizi’nin suları ile çevrili olduğu Bozcaada, deniz canlıları konusunda da oldukça çeşitli türlere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle merkez bölgesinde bulunan balık restoranlarında özenle pişirilerek, günlük ve taze olarak sofranıza ulaşan balık türleri, yanında keyifle tüketeceğiniz mezeleri ile birlikte tabağınıza getirilerek servis edilir. Türk ve Rum müzikleri eşliğinde yemeğinizi keyifle sürdürebilirsiniz. Farklı ve oldukça lezzetli bir deneyim yaşamak isterseniz asma yaprağında sardalya seçeneğini değerlendirmenizde fayda var. Ada’nın bir çok noktasında işletmeye has tariflerin ve pişirme tekniklerinin bulunduğunu da belirtelim.

Bozcaada ve Bademli Kurabiye

Bozcaada’nın tarihini temsil eden değerli yapıların yanı sıra aynı zamanda o tarihi ve kültürü de içinde taşıyan lezzetleri vardır. Bozcaada’da tadına bakmadan tatilinizi bitirmemeniz gereken lezzetlerden biri de damla sakızlı bademli kurabiyedir. Şehir merkezindeki fırınlardan alabileceğiniz kurabiyelerinizi yine merkezdeki çay bahçelerinden birinde çayınızdan bir yudum alırken atıştırabilir, adanın eşsiz gün batımını izleyerek seyre dalabilirsiniz.

Bozcaada’nın en iyi otellerinde yukarıda bulunan lezzetlerle karşılaşmanız mümkün. Gerek kahvaltı sofralarında gerek öğünlük atıştırmalıklarda, gerekse akşam yemeklerinde Rum-Türk ortak kültürünün en lezzetli örneklerini tadabilir, bir tatili güzel hale getiren tamamlayıcı özelliklerden biri olan lezzetli beslenme ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Bozcaada hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bu konuda tanıtım gerçekleştiren Bozcaada Gezginleri sitesini de takip edebilirsiniz