Gezilecek Yerler ve Bozcaada Otelleri

Son dönemin en popüler tatil merkezlerinden bir tanesi olan Bozcaada, bildiğiniz gibi hem Türk hem de yabancı gezginlerin uğrak mekânlarından bir tanesi olmayı başardı. Özellikle turizmin burada artışı ile gezilecek yerlere yakın Bozcaada otelleri de konumlanmaya başladı. Hem pansiyon hem de otel bulabileceğiniz Bozcaada’da; muhteşem birkaç gün geçirebilir ve iş hayatının stresini kesinlikle kafanızdan atabilirsiniz.

Bugünkü yazımızda sizler için, Bozcaada’da gezilecek birkaç yeri paylaşmaya çalışacağız. Siz de, Bozcaada otelleri arıyor ve aynı zamanda gezilecek yerler hakkında merak ettiğiniz şeyleri sorguluyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

1. Bozcaada Kalesi

Ege’de bir Türk adası olarak bilinen Bozcaada’da en popüler gezilecek yerlerden bir tanesi elbette Bozcaada kalesi olarak biliniyor. Bozcaada otelleri, pek yakın konumlanmasa da, buraya yürüyerek gidebiliyor ve dilediğiniz gibi gezebiliyorsunuz. Bakıldığında, Bozcaada’nın alanı sadece 37 kilometrelik bir toprak parçası ve bu sebepten, ufak bir taşıt ile ya da toplu taşıma aracı ile Bozcaada kalesi rahatlıkla gezilebilir. Ayrıca, Bozcaada otellerinin sunduğu bazı fırsatlarla da bu gezme etkinliklerini gerçekleştirebileceğinizi unutmayın.

2. Ayazma Manastırı

Kutsal Su anlamına gelen Ayazma, Bozcaada’nın en ünlü yerlerinden bir tanesi ve saklı tarihten, tozlu sayfalardan birkaç tarihi yer görmek istiyorsanız, Bozcaada Ayazma manastırı kesinlikle biçilmiş kaftan. Burada, dönem dönem düğünlerin de gerçekleştiğini biliyoruz ve böyle bir planınız varsa, onu gerçekleştirmek için de pek çok organizasyon şirketi yer alıyor; ancak otelinize danışarak, Bozcaada Ayazma Manastırını ziyaret etmeyi, evlenmeseniz de; kesinlikle unutmamanızı öneriyoruz. (:

3. Meryem Ana Kilisesi

Bozcaada’da gidilecek yerler içerisinde, otelinizin de size yardımcı olabileceği ve rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir kadim kilise daha mevcut; Bozcaada Meryem Ana Kilisesi. Adanın silüetine bakıldığı vakit, muhakkak dikkatinizi çeken bu kilise; mimari açıdan da tarihsel açıdan da önemli bir yer tutuyor. Bozcaada’da Rum mahallesi olarak bilinen ve genelde Rumların yerleşkesi olan konumda bulunan kiliseyi ziyaret ettikten sonra, tavsiyemiz oradaki Rumlar ile de görüşmeniz yönünde; zira, oldukça misafirperver ve oldukça iyi insanlar…

4. Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkez Müzesi

Bozcaada’nın kadim tarihini hiç merak ettiniz mi? Bizce etmelisiniz. Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkez Müzesi, bugüne kadar Bozcaada’da yerleşen tüm insanları, toplulukları, bunun yanında ritüelleri ve elbette bazı nesneleri araştıran; görevlilerin oldukça nazik ve tarafınıza rehber niteliğinde bilgiler sunduğu harika müzelerden bir tanesi. Burası, koleksiyoner Hakan Gürüney tarafından oluşturulmuş ancak araştırmalar hala devam ediyor ve Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkez Müzesi büyümeye de keza öyle.

5. Batık Gemi

Aslında, orası bir plaj ancak o batık geminin görülebilmesi için dahi gidip ziyaret edilebilecek bir mekân. Buraya genelde kamp yapmaya gelen gençler dışında, yalnızca turistler uğruyor.

Siz de, bir turist olarak Bozcaada’da bulunan Batık Gemi’yi ziyaret etmeyi sakın unutmayın. Gittiğiniz vakit, biraz yüzmeniz gerekiyor zira gemiye ulaşmak ve dokunmak için çaba şart; ancak kesinlikle görülmesi gereken bir nesne olduğu belirtilebilir. Elbette, burada kamp yapabileceğinizi de unutmayalım, tabii; bu yasak bir durum ve Bozcaada otellerinden birinde kalmak daha mantıklı bir hareket olabilir.