Bozcaada 2020 Yaz Sezonuna Hazır Mı?

İlk olarak 2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde görülen ve bulaşıcı bir hastalık özelliği taşıyan koronavirüs (COVID-19); zamanla tüm dünyaya, dolayısıyla ülkemize kadar yayılmıştır. Başta Sağlık Bakanlığı ve ilgili yetkililerin ortak çalışmalarıyla toplumumuz hastalığın tüm detayları konusunda bilinçlendirilmiş; virüsün yayılma hızını önlemek, olası yeni bulaşma riskini ve yaşanan can kayıplarını minimum seviyede tutmak için çeşitli önlemler alınmıştır.

Bozcaada ve Koronavirüs

Toplu taşıma, sokağa çıkma ve şehirler arası yolculuklara getirilen kısıtlamalar, tüm sosyal alanların geçici olarak ziyaretlere ve etkinliklere kapatılması gibi virüsün yayılma özelliğini azaltacak önlemler alınmıştır. Alınan bu önlemler neticesinde çoğunlukla tatil amacıyla değerlendirilen otel, pansiyon ve kamp alanlarının da içinde bulunduğu konaklama yerlerinin işletmeleri de faaliyetlerini geçici olarak durdurmuş ya da geniş önlemler alarak ve misafir sayılarında kısıtlamaya giderek faaliyetlerine devam etmiştir.

Ülkemizin önemli turizm noktalarından biri olan Bozcaada, alınan sıkı önlemler neticesinde herhangi bir koronavirüs vakasının rastlanmadığı bir ada olmayı başarmıştır.

Bozcaada bölgesinde bulunan oteller de koronavirüs ile mücadele sürecinde sterilizasyon, dezenfeksiyon, açık ve kapalı alanlardaki sosyal mesafe sınırlarının yeniden belirlenmesi gibi virüsün bulaşma ve yayılma ihtimalini önleyecek konular üzerinde gerekli çalışmaları yapmıştır. Yapılan bu çalışmalar ile birlikte, Bozcaada’nın yaklaşan tatil sezonu için adada konaklayacak misafirlerin herhangi bir sorun yaşamaması hedeflenmektedir.

Bozcaada otellerinde koronavirüse karşı alınan önlemler aşağıdaki gibidir :

  • Konaklama yerine ilk giriş anında misafirlerin vücut ısıları ateş ölçer yardımı ile kontrol edilmektedir.
  • Odaların günlük rutin temizlikleri aksatılmamaktadır.
  • Yeterli eldiven ve maske stoğu yaparak sosyal alanlarda kullanımına özen gösterilmektedir.
  • Ellerin sık temas ettiği yüzeyler (trabzanlar, bataryalar, elektrik düğmeleri, televizyon ve klima kumandaları, ortak kullanım alanları, tuvalet ve banyo) çamaşır suyu ve su ile nitelikli bir şekilde temizlenmektedir.
  • Bardak, tabak, çatal, bıçak gibi gereçler her kullanım sonrasında su ve deterjan ile yüksek ısıda sterilize edilerek yıkanmaktadır.
  • Nevresim, çarşaf, havlu, yastık gibi tekstil ürünlerinin temizliğine maksimum derecede özen gösterilmektedir.
  • Odalarda bulunan klimaların mevzuata uygun bir şekilde kontrolleri ve bakımları yapılmaktadır.
  • Çalışan personelin ve otelde ağırlanan misafirlerin öksürük, yüksek ateş, solunum sıkıntısı gibi şikayetleri gösterip göstermediği sıklıkla kontrol edilmektedir.
  • Herhangi bir sağlık problemi ya da koronavirüs şüphesi taşınması durumunda ilgili sağlık kurumu ile hemen iletişime geçilecektir.

 

Bozcaada otelleri koronavirüse karşı güvenilir mi ?

 

Bozcaada otelleri her zaman olduğu gibi 2020 yılında yaşanan koronavirüs salgınında da misafirlerinin sağlıklı, güvenilir ve huzurlu bir tatil deneyimi yaşamaları için ada yönetimi ile birlikte maksimum düzeyde çalışmaktadır. Önümüzdeki süreçte Bozcaada’da turizm açısından normalleşme planlamaları nitelikli bir şekilde Bozcaada pansiyonları ve otelleri tarafından da uygulanacaktır.

Bozcaada 2020 yaz sezonuna nasıl hazırlanıyor?

Bozcaada Otelleri Dezenfekte Edildi mi?

Bozcaada Kaymakamlığı, Bozcaada Belediyesi, Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği (BOZTİD), sivil toplum kuruluşları ve ada vatandaşları ile birlikte ortak olarak alınan kararlar, Ergin Pansiyon ve diğer konaklama alanları tarafından da uygulanarak eksiksiz bir şekilde yeni sezona hazırlıklarını sürdürmektedir.

 

Her yaz olduğu gibi önümüzdeki tatil döneminde de Bozcaada misafirlerini beklemektedir. Şehrin gürültüsünden uzak, masmavi bir deniz ve güneşin ışıklarıyla süslediği altın rengi plajları ile huzurlu bir tatil deneyimi yaşamak için ayrıntılı bilgiyi 0 537 425 29 84 numaralı Bozcaada Ergin Pansiyon telefonumuzdan öğrenebilirsiniz.