Ada Kültürü, Samimiyet ve Misafirperverlik: Bozcaada

Daha önce hiç adaya gittiniz mi? Türkiye’de oldukça güzel adalar ve yerleşkeler bulunmasına rağmen, bu muhteşem güzelliklerden hemen hiç haberdar olmamamız, ne kadar garip değil mi? Son dönemde trend olan Kars örneğin, bir ada olmasa da turistik mekanlar açısından; bunlardan biriyken aynı zamanda doğa ile bütünleşebileceğiniz Bozcaada da, güzide bir Türk adası olarak bu güzelliklerden sadece bir tanesi. Bir Doğu Ekspresi mevcut değil, ancak deniz vasıtaları yardımı ile Bozcaada’ya çok rahat bir biçimde gidip, herhangi bir Bozcaada oteli içerisinde konaklayıp rahat birkaç gün geçirebilirsiniz.

İş stresiniz mi var?
Yoruldunuz mu?
Kendinizi doğanın kollarına bırakıp sadece sessizliği mi dinlemek istiyorsunuz?

Bozcaada’ya hoş geldiniz.

bozcaada kültürü

Ada Kültürü

Bozcaada, hem Rum hem de Türk halkının buluştuğu oldukça kozmopolit bir mekan. Bunu sadece ibadethanelerinden dahi anlayabilirsiniz zira Kilise ve Camii’nin bir arada bulunduğu bu adada, hemen her şeye anlayışla yaklaşan, olabildiğince sıcakkanlı ada insanları ile karşılaşırız. Ada kültürünü daha önce hiç tatmadı iseniz; bu insanların anlayışları karşısında, tabiri caizse şaşkınlıktan küçük dilinizi yutabilirsiniz.

Büyük şehirlerdeki samimiyetsiz ve soğuk duruşun aksine, Bozcaada otelleri ve Bozcaada halkı, olabildiğince sıcakkanlı ve anlayışlıdır. Ada kültürü, Bozcaada’da kesinlikle yaşanabilecek, görülebilecek yegâne kültürlerden bir tanesi.

Samimiyet

Ada insanının samimiyeti ise; kesinlikle bambaşka. Sadece 3 bine yakın insanın bulunduğu Bozcaada içerisinde, yerleşkeler, din, dil ve ırk fark etmeksizin herkese karşı samimi davranabiliyor ve bu yönleri ile turizmin kalbinin son dönemde burada attığı da belirtilebilir. Elbette, arada; her şehirde yahut yerleşkede olduğu gibi, suratsız ve samimiyetsiz insanlar da çıkabiliyor, ancak bu bir şehirde çıkabilme ihtimalinin neredeyse onda biri kadar.

Samimi bir ilişki içerisinde birkaç gününüzü geçirmek istiyorsanız, Bozcaada doğası ve Bozcaada otelleri, kesinlikle önerimizdir.

Misafirperverlik

Nereye giderseniz gidin, nereyi gezmek isterseniz gezin; her türlü zorlukta, Bozcaada insanı kesinlikle yanınızda. Hem oteller içerisinde etkinlikleri bulunan hem de tek başınıza gezdiğiniz vakitlerde sizlere yardımcı olabilen otel görevlilerinin yanı sıra, Bozcaada insanları da gayet misafirperverdir.

Kısaca, birkaç gününüzü gerçekten insanca geçirmek istiyorsanız; Bozcaada, önerimizdir.

Görüşmek üzere.